Menu

Szkolenie i wychowanie psa - SuperrDOG.pl

7 kroków, które pomogą przygotować psa na pojawienie się noworodka.

szkoleniepsa

httppl.freeimages.comphotobabyanddog1493004fot. http://pl.freeimages.com/photo/baby-and-dog-1493004

Gdy pojawia się w domu niemowlę, pies może poczuć się zaniedbany i odrzucony. Dlatego przygotuj go do zmian znacznie wcześniej. Oto proste zasady, które ułatwią Ci odpowiednie ułożenie psa, zanim pojawi się dziecko.

Psy tak, jak dzieci, uwielbiają poukładane życie, w którym panują jasne zasady i wszystko zawsze idzie zgodnie z planem. 
Niemowlak z początku wywraca do góry nogami cały świat – Twój i zwierzaka. Dlatego weź to pod uwagę. Ułatwisz sobie życie i nie będziesz się bała, że pies zareaguje agresywnie na nową sytuację. Zapewne zmienią się godziny spacerów, zmniejszy się uwaga poświęcana psu, zabraknie czasu na zabawę, a to może się zwierzakowi nie spodobać.Unikniesz tego, jeśli odpowiednio wcześniej wprowadzisz nowe reguły gry i dasz psu czas na ich akceptację tak, by nie kojarzył ich z pojawieniem się dziecka.

Jak przyzwyczaić psa do pojawienia się dziecka?

1. Poświęcaj psu mniej uwagi i czasu, dokładnie tak jak to będzie później przy noworodku. Jeśli do tej pory pies był w centrum Twoich zainteresowań, stopniowo ograniczaj mu swój czas. Baw się z nim o określonej porze, a w ciągu dnia zacznij go ignorować. Pies musi nauczyć się samodzielnie wyciszać. Najlepiej, żeby po prostu długo spał. Psy zresztą potrzebują 14-15 godzin snu na dobę, a czasem nawet więcej.Realizacja tego punktu zajmie Ci najwięcej czasu. Zacznij, gdy tylko dowiesz się o dziecku. Samodzielne wyciszanie się psa ułatwi mu funkcjonowanie w rodzinie, niezależnie od tego, czy pojawi się dziecko, czy nie. To uniwersalna zasada. 

2. Jeżeli nie chcesz, aby pies wchodził do pokoju dziecka, to także tę zasadę powinieneś wprowadzić jeszcze przed narodzinami dziecka. Zamontuj np. bramki w drzwiach do pokoju dziecka i ucz psa grzecznego i cierpliwego czekania. Pamiętaj, że zakaz wchodzenia psa do pokoju dziecięcego nie oznacza później izolowania psa od dziecka. Zacznij ćwiczenia z psem jak najwcześniej.

3. Gdy już pojawi się maleństwo, oswój psa z zapachem nowego członka rodziny. Gdy mama jest jeszcze w szpitalu, niech tata przyniesie do domu ubranka dziecka i da je powąchać psu. Nie zostawiaj jednak takich ubranek do „dyspozycji” psa tak, aby mógł się nimi bawić!

4. Gdy mama wraca do domu, pies naturalnie będzie chciał się z nią przywitać tak czule, jak dotąd. Nich tata weźmie więc maleństwo na ręce, by mama mogła poświęcić psu chwilę.

5. Nie izoluj psa od dziecka. Daj mu powąchać nóżkę, dłoń, niech będzie blisko Was, gdy zajmujesz się pielęgnacją niemowlaka. Dlatego wcześniej ucz psa opanowania i wyciszania w domu!

6. Gdy maleństwo będzie już z Tobą, przynajmniej raz dziennie wychodź na spacer tylko z psem, by to był wyłącznie czas dla niego. Zresztą i Tobie przyda się chwila oddechu, droga Mamo albo Tato!

7. Kontakt psa z dzieckiem zawsze musi odbywać się pod Twoim nadzorem. Nawet, jeżeli masz bardzo łagodnego psa, do którego masz zaufanie i który cudownie się zachowuje przy maluchu, nigdy nie zostawiaj go samego z dzieckiem. Pies może niechcący nadepnąć czy zadrapać dziecko.

 

To tyko kilka podstawowych zasad. Pamiętaj, że każdy pies jest inny i może potrzebować więcej  czasu na oswojenie się z nową rzeczywistością

11393207_10203936100437000_7950561721507695324_nfot. Agnieszka Durska, blog http://godzillapozera.blogspot.com/    

 

Powodzenia! Pies to najlepszy przyjaciel Twojego malucha, ale koniecznie ułatw im wspólny start! 

 

© Szkolenie i wychowanie psa - SuperrDOG.pl
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci