Menu

Szkolenie i wychowanie psa - SuperrDOG.pl

WYPRAWKA SZCZENIAKA – 7 PODSTAWOWYCH RZECZY, KTÓRE POWINIEŚ NABYĆ

szkoleniepsa

Gdy podjąłeś decyzję o tym, żeby wziąć szczeniaka zaopatrz  się w kilka niezbędnych rzeczy oraz przygotuj mieszkanie na jego przybycie.  Nie musisz od razu kupować wszystkiego, co jest w sklepach zoologicznych w dziale dla szczeniaków! Oto jak wybrać tylko potrzebne rzeczy!

Pamiętaj - szczeniak szybko rośnie, więc w niedługim czasie większość rzeczy wymienisz na nowe i większe. Niech ta myśl towarzyszy Ci w zakupach.


IMG_02332

Niezbędnik dla szczeniaka:

 1. Karma - najlepiej, by na początku szczeniak jadł karmę taką jak u hodowcy. Nagła zmiana może powodować problemy żołądkowe. Jeżeli chcesz zmienić psu karmę, rób to stopniowo.
 2. Legowisko - kup tradycyjne, niedrogie posłanie. Szczeniak może je szybko zniszczyć,  a z pewnością  szybko z niego wyrośnie! Nie inwestuj więc w drogie rzeczy, przynajmniej na tym etapie jego rozwoju. Legowisko umieść w spokojnym, mało ruchliwym miejscu, z którego jednak pies będzie widział większość domu.
 3. Miski - potrzebujesz  dwóch misek , jedną na jedzenie , drugą na wodę. W przypadku dużych psów kup miski na stojaku.
 4. Obroża i smycz - zaraz po przybyciu do domu szczeniak ma okres kwarantanny i nie wychodzi na dwór, ale od razu przyzwyczajaj psa do obroży i smyczy. Później unikniesz problemów z zakładaniem ich psu.
 5. Podkłady higieniczne – przydadzą się w okresie kwarantanny do nauki czystości.
 6. Zabawki i gryzaki - szczeniaki lubią gryźć i żuć. Zaopatrz swojego pupila w zabawkę typu Kong. Dzięki niej szczeniak zaspokoi potrzebę lizania. To będzie też świetna nagroda dla psa. Taką zabawkę napełniasz np. suchą karmą, a jej wierzch „zaklejasz” np. mokrą karmą czy serkiem topionym. Nawet nie masz pojęcia jaka to frajda dla malucha! Kup też w kilka zabawek, które szczeniak będzie gryzł . Świetna jest np. piłka na sznurku czy sznur.
 7. Akcesoria pielęgnacyjne  -  czyli szczotka do czesania i szampon dla szczeniąt. Dbaj o higienę szczeniaka i regularnie go wyczesuj. Im wcześniej zaczniesz oswajać psa z zabiegami pielęgnacyjnymi, tym mniej stresujące będzie to dla niego w przyszłości!

Oprócz wyprawki czekają Cię niemałe koszty pierwszych szczepień i odrobaczenia psa!.


IMG_0271

Jak przygotować mieszkanie na przybycie szczeniaka?

Zacznij od ustalenia, czy szczeniak będzie miał dostęp do wszystkich pomieszczeń. Czy część przed nim zamkniesz, np. pokój dziecięcy, gdzie jest mnóstwo małych zabawek. Najprościej ograniczyć psu dostęp specjalnymi bramkami w drzwiach. Zamontuj je.

Zwróć koniecznie uwagę na wszystkie rzeczy, które mogą stanowić zagrożenie dla psa:

- zabezpiecz wszystkie kable – szczeniak gryzie wszystko, co ma w zasięgu pyska,

- przestaw rośliny z podłogi – niektóre są trujące dla psów! Szczeniak nie może mieć do nich dostępu,

- zabezpiecz wszystkie przedmioty, które mały ruchliwy pies może przewrócić i zniszczyć i które są dla niego niebezpieczne,

- pochowaj wszystkie środki czystości tak aby pies nie miał do nich dostępu

- usuń małe przedmioty trzymane na niskich półkach, które pies może połknąć i się zadławić 

- zabezpiecz wszystkie niestabilne przedmioty, które masz na podłodze czy regale np. wazon czy figurki. Rozbawiony i pędzący szczeniak z łatwością strąci je wpadając w niezabezpieczony regał, na którym stoją.

 

Naturalne dla psa jest żucie i gryzienie różnych przedmiotów. U szczeniaków często nasila się to w okresie wymiany zębów. Poza tym żucie i gryzienie wycisza psa i pomaga rozładować stres. Dlatego zapewnij psu możliwość codziennego żucia czy gryzienia.

 

Pamiętaj!

Pies nie potrafi ocenić wartości przedmiotu, więc jeżeli masz jakieś wartościowe przedmioty, które mógłby pogryźć - schowaj je !

Ucz szczeniaka zasad panujących w domu od pierwszego dnia jego pobytu! 

 

 

 

Sylwia Karkowska

 

 

 

 

Komentarze (8)

Dodaj komentarz
 • Gość: [Michau] *.ksi-system.net

  Miski na stojaku zdecydowanie nie! jak się Pani ie zna na rzeczy to niech Pani nie wypisuje bzdur-pies jest tak stworzony by pił z poziomu ziemi-miska wyżej jedynie mu zaszkodzi.

 • Gość: [sherman-doberman] *.w86-200.abo.wanadoo.fr

  Niestety panie Michau. nie ma pan racji. Duże psy nie powinny jeść ani pić na poziomie podłogi. tyle posilać się z wyprostowanymi plecami. Tak jak szczeniaki dużych psów nie powinny chodzić po schodach - trzeba je nosić. Zaniechanie tych środków ostrożności skutkuje chorym, obolałym grzbietem.
  Pies nie został stworzony przez nieokreślone siły boskie czy naturalne ale jest produktem wytworzonym przez człowieka. Im bardziej wymyślna rasa tym słabszy organizm psa i nie ma co porównywać go do oddalonych dzikich kuzynów.

 • Gość: [MichaU] *.ksi-system.net

  czytałem coś zupełnie innego-podobno korzystanie z misek na stojakach zwiększa ryzyko skrętu żołądka.Obolały grzbiet?No-z tego co wiem-a sam miałem psa wielkości bernardyna-pies nie ucztuje po kilka godzin jak człowiek-podchodzi do miski,zjada co jest i do widzenia-nie wiem kiedy ten grzbiet miałby go rozboleć.

 • daga313

  Jak dla mnie bardzo pomocny wpis. Swego czasu, jak kupowałam psiaka miałam właśnie problem ze skompletowaniem wyprawki :) Z chęcią będę częstszym gościem :)
  Zapraszam również do siebie :)

 • karmagranum

  Dobrze przyzwyczaić szczeniaka od razu do suchej karmy dobrej jakości.

 • Gość: [Salonik] *.dynamic.chello.pl

  Super wpis. Właśnie wraz z moim chłopakiem szykujemy się do przyjęcia małego psa. Twoje rady będą dla nas bezcenne :)

 • Gość: [PsiaFanka] *.dynamic.chello.pl

  Super wpis. Zapraszam do mnie!

 • Gość: [Pieskowo] *.dynamic.chello.pl

  Bardzo ciekawe i cenne rady. Dziękuje!

© Szkolenie i wychowanie psa - SuperrDOG.pl
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci