Menu

Szkolenie i wychowanie psa - SuperrDOG.pl

ADOPCJA PSA – JAK SIĘ DO TEGO PRZYGOTOWAĆ

szkoleniepsa

Decyzja o adopcji psa to decyzja o podjęciu ogromnych zobowiązań, z którymi wiążą się duże zmiany w naszym życiu, zobowiązań nie na rok czy dwa, ale na kilkanaście lat. Zanim podejmiemy decyzję o tym, że chcemy aby w naszym życiu pojawił się pies, powinniśmy zastanowić się nad kilkoma rzeczami. Po pierwsze – czy mamy w ogóle warunki do tego, aby mieć psa. Czy jesteśmy w stanie poświęcić odpowiednią ilość czasu naszemu psu – każdy pies potrzebuje minimum trzech spacerów dziennie, przy czym często psy ze schroniska potrzebują ich więcej w początkowej fazie. Przynajmniej jeden spacer powinien być dłuższy i trwać od 1 do 2 godzin. Posiadanie psa to także koszty: – karmy – szczepień – ewentualne koszty leczenia – szkolenie.  Decydując się na psa, powinniśmy od razu przemyśleć kwestie np. wakacji. Wiele psów zostaje w tym okresie wyrzuconych, gdyż właściciele nie przemyśleli tej kwestii i chcieli jechać na wymarzone wakacje do miejsca, gdzie nie można było zabrać psa. A przecież jest kilka rozwiązań – niestety wiążą się one z dodatkowymi kosztami na które też musimy być gotowi (np. hotel, osoba do opieki nad psem). Dlatego decyzja o posiadaniu psa powinna być podjęta z rozwagą i powinna być mocno przemyślana. I nie ma to znaczenia czy będzie to pies kupiony czy adoptowany. To ma być świadoma i odpowiedzialna decyzja. Pamiętajmy, że bardzo często psy ze schroniska to psy z niewiadomą przeszłością i niekiedy psy problemowe. Musimy sobie z tego zdawać sprawę, że prawdziwy charakter psa możemy zobaczyć dopiero po kilku miesiącach od adopcji.

Podjęliśmy już decyzję – TAK, CHCĘ MIEĆ PSA – i postanowiliśmy adoptować psiaka ze schroniska. W wyborze takiego psa kierujemy się głównie emocjami oraz wyglądem psa. Kierujemy się różnymi kryteriami: umaszczenie, wielkość, zachowanie. Najważniejsze w tym jest to abyśmy pamiętali że pies to żywa istota mająca swoje potrzeby, oraz że pies to duża odpowiedzialność. Jeżeli już zwrócimy uwagę na jakiegoś psiaka, warto porozmawiać z wolontariuszem, który tym psem się zajmuje. To on będzie miał najwięcej informacji o psie, który nas zainteresował i przybliży nam jego charakter. Pamiętajmy jednak, że zachowanie psa w schronisku jest inne niż będzie w domu. To jaki pies ma charakter może ujawnić się nawet po pół roku. Niekiedy może być to nawet dłużej. Nieraz można usłyszeć od kursantów na szkoleniach, którzy adoptowali psa, że mają go np. od 8 miesięcy ale od ok. 2 miesięcy pojawił się jakiś nowy problem, którego nigdy wcześniej nie było.

Pojechaliśmy, wybraliśmy, zaadoptowaliśmy i wracamy do domu z psem. Największym błędem, jaki popełniamy na samym początku to nadmiar miłości jaką zalewamy tego psa. Chcemy wynagrodzić mu wszystkie cierpienia i cały pobyt w schronisku. Cały czas go przytulamy, ściskamy, nie dajemy mu chwili spokoju, odpuszczamy pewne zachowania, przekarmiamy, pozwalamy na rzeczy, które za kilka dni będą psu zabronione. Musimy zrozumieć, że w ten sposób nie wynagrodzimy psu krzywd, które go spotkały. Pies wchodząc do nowego mieszkania od razu musi mieć jasne zasady panujące w tym domu.Pies powinien mieć swoje miejsce, na które zawsze będzie mógł się udać i nikt mu tam nie będzie przeszkadzać, powinien mieć jasne zasady – co może a czego nie, nie powinien być przekarmiany, nie powinien być ściskany, tarmoszony i wiecznie głaskany. Każdy kto chce adoptować czy też kupić psa powinien zapoznać się z psią mową (CS – Calming Signals), czyli jakich sygnałów do komunikowania się używa pies – to by bardzo pomogło w relacjach z czworonogiem.I pamiętajmy, musimy zadbać o stymulację umysłową psa. Tak jak my przez czytanie i naukę się rozwijamy, tak i pies poprzez ćwiczenia i szkolenia się rozwija, a co za tym idzie,  dłużej oraz zdrowiej żyje.

Adoptując psa podpisujemy umowę adopcyjną. Umowa adopcyjna jest umową cywilno-prawną, zawartą między dwoma podmiotami – osobą która chce adoptować psa a schroniskiem. Jak każda umowa, tak i ta podpisywana jest w celu zobowiązania się stron do spełnienia pewnych warunków. Głównymi kwestiami, do których zobowiązujemy się podpisując umowę jest opieka nad psem, karmienie go, wyprowadzanie na spacery oraz sterylizacja bądź kastracja, gdyż niestety są schroniska, które zrzucają wykonanie tego zabiegu na nowego właściciela. Dzięki umowie schronisko może łatwo odebrać psa, gdy podczas wizyty po adopcyjnej okaże się że pies nie jest odpowiednio traktowany. Niestety jest też tak, że schroniska nie przeprowadzają takich wizyt i nie wiedzą co się z psem dzieje po jego adopcji.

PAMIĘTAJMY – posiadanie psa to duża odpowiedzialność.

Więcej informacji o szkoleniu znajdziesz TUTAJ


Sylwia Karkowska - instruktor szkolenia psów

W szkole SuperrDOG prowadzi zajęcia ze szczeniakami oraz wszystkie szkolenia z psami dorosłymi i problemowymi.

 

Komentarze (2)

Dodaj komentarz
  • Gość: [Karusek.com.pl] *.dynamic.chello.pl

    Super, popieramy adopcję psów!

  • Gość: [Groomer.com.pl] *.dynamic.chello.pl

    Adopcja psa jest bardzo szlachetna. Na tym świecie jest wiele psów pragnących miłości, dlatego zamiast kupować i wspierać szemrane hodowle - adoptujmy :)

© Szkolenie i wychowanie psa - SuperrDOG.pl
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci